Kurye 11 Festival: Space Invaders

Yayınlandı: Eylül 8, 2011 / Etkinlik, Festival, Kurye 11 Festival Space Invaders
Her zaman kullanıcı konumunda olduğunuz bir dünyanıniçine girmek için hazır olun. Kurye Video Festivali 2011 size video oyunlarıdünyasının kapılarını açıyor.

Video ve Dijital Sanatlar Festivali Kurye, 14-23 Eylültarihleri arasında Yapı Endüstri Merkezi’nde video oyunları konulu yeniedisyonuyla seyircilerle buluşuyor. Space Invaders sergi projesinin, merkezinioluşturduğu festival; gösterimler, seminerler, workshoplar ve performanslarıylavideo oyunları ve gerçeklik arasındaki sınırları araştıracak. 

Space Invaders, FACT Liverpool tarafından İngiltere’deve Netherlands Institute of Media Arts (NIMK) tarafından Hollanda’dagerçekleştirilen ve çeşitli ülkeleri dolaşmayı hedefleyen uluslararası gezicibir sergi. Dünya çapında pek çok dijital sanatçının katıldığı bu büyükorganizasyon yeni işlerin ve oyunların eklenmesiyle Kurye 2011 kapsamındaİstanbul’da olacak. Festival aynı zamanda, 12. İstanbul Bienali ve ISEA’nın(International Symposium of Electronic Arts)paralel etkinlikleri arasında yeralacaktır.

Gerçek ve sanal dünya arasındaki sınırlar çiziliyor

Henüz emekleme dönemi sayılan Space Invadersyıllarından beri popüler kültür için önemli bir referans kaynağı olan videooyunları günümüzde artan bir hızla gelişmeye devam eden bilgisayar ve oyunkonsolu teknolojileri sayesinde daha gerçekçi ve inandırıcı evrenler yaratmayave sayısı sürekli artan oyuncuları bu evrenlerin içine çekmeye devam ediyor.Festivalde yer alacak uluslararası ve yerel sanatçıların işleri de, oyundünyası ve gerçek dünya arasındaki bu giderek daha bulanıklaşan sınırlaraişaret ediyor. İç içe geçen bu iki dünyayı sorgulayan sergi ciddi konularasanatsal, interaktif ve eğlenceli bir bakış açısı getirecek.

Anita Fontaine, Aram Bartholl, Brody Condon, Cao Fei,Captain Video, Dave Griffiths, David Kaplan & Eric Zimmerman, Dgmnd, EddoStern, Guillaume Raymond, Jasper De Beijer, Jodi, Julian Oliver, Ludic Society,Kelly Goeller, Mark Essen, Michael Johansson, Robin Arnott, Ubermorgen, WalterLangelaar gibi sanatçıların yer aldığı festivalde birçok sanatçı aynı zamandaHollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu desteğiyle İstanbul’a gelecek ve sunum veworkshoplarıyla çalışmalarını meraklılarıyla paylaşacak.

Sektör kullanıcıyla buluşuyor

Video oyunları dünyası sırf oyun tasarımcıları veevlerinde saatlerini oyun oynamakla geçiren fanatik kullanıcılardan ibaretdeğil. Aynı zamanda bu işi profesyonel anlamda yapan eleştirmenlerden kurumsalçalışanlara kadar farklı alanlarda uzmanlaşmış kitleyi içine alan bir yelpaze.Her senesinde eğitime ve sektörün gelişimine öncülük eden Kurye Festivali de bukez ISEA Özel Etkinliği kapsamında gerçekleştireceği seminer dizisi ile videooyunu sektörünü bir araya getirecek. 15 Eylül programı art-game yapımcılarını,yani daha sanatsal ve alternatif oyunlar geliştiren Tale of Tales ve Amanitagibi şirketleri bir araya getirecek ve bu tarz ürünlerin sanat olarak mı oyunolarak mı algılanması gerektiği üzerine yıllardır süre gelen tartışmayı elealacak. 16 Eylül’de Türkiye’de video oyunları üzerine yapılan akademikçalışmaları biraraya getiren ilk etkinlik gerçekleşecek. 17 Eylül’de ise oyunoynamayı kariyere dönüştüren profesyonel oyuncular, sektör çalışanları yaniradyo televizyon gazete ve dergi gibi mecralarda oyun dünyası hakkındabilgilerini paylaşarak para kazananlarla bir araya gelecek. 

Görsel sanatlar ve video oyunları

Video oyunları popüler kültürün yanısıra görselsanatlarla da hızla içiçe giren bir gelişim içinde. Zaman içinde pekçok filmvideo oyunlarına gönderme yapar hatta video oyunlarından ilham alır hale geldi.başladı. Bu yüzden oyunlara işaret eden veya onlardan etkilen video, kısa filmve belgeseller bu senenin gösterim konseptini oluşturuyor. Sıraselviler The EmpireProject’in sinema salonunda 12-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecekgösterimlerde Danny Ledonne, David Kaplan, Cao Fei, Juan CarlosPineiro-Escoriaza gibi birçok önemli yönetmenin çalışması da yer alacak.Özellikle bağımsız sinemacılar için yeni bir açılım sağlayan ve video oyunlarıgörüntüleri ve 3d animasyon tekniklerini bir araya getiren Machinimalar isefestivalde özel bir dosya olarak yerini alıyor.

Son yılların en çok tartışılan alanlarından biri olanvideo oyunları Türkiye’de ilk kez bu kadar kapsamlı bir etkinlikte izleyicisiile buluşucak. Festival, İstanbul’un dijital dehaları dgmnd ile GalaxyMüzikevi’nin ortak projesi JOURNEY ve daha birçok görsel işitsel projenin yeraldığı büyük bir parti ile 14 Eylül Çarşamba günü Yapı Endüstri Merkezi’ndeaçılacak. Parti aynı zamanda ISEA etkinliğinin açılış kokteyline de evsahipliği yapacak.
Yapı Endüstri Merkezi
Yapı-Endüstri Merkezi Çalışma Saatleri: 08:30 – 17.30(Hafta içi hergün)
Adres: Fulya Mah.Yeşilçimen Sok.No:12/430 (PolatKulesi Yanı) 34394 Fulya /İSTANBUL
The Empire Project
10 Siraselviler Cd, Kat 1 D4, 34433 Taksim, Turkey
Kurye Video Organizasyonu
info@kuryevideo.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s