Efendisiz Dergisi Seçkisi Propaganda Yayınları’ndan Çıktı!

Yayınlandı: Eylül 2, 2011 / Edebiyat, Efendisiz Dergisi

Efendisiz, Türkiye’de yayınlanan anarşist dergilerinbelki de en az bilinenidir. Her ne kadar yıllar sonra, apayrı bir gruptarafından (sürekli adı kendisiyle karıştırılan) ‘Efendisizler’ adlı bir dergiçıkarılmış olsa da, 1980‘lerin Efendisiz’i az bilinir bir dergi olarakkalmıştır.

Kasım 1988’denEkim 1989’a dek geçen süreci kapsayan altı sayılık ömrüne, Efendisiz, küçücükpuntolarla bir çok yazı sıkıştırmıştır. Bilhassa, Kara’nın aksine daha uzun,biraz daha kuramsal yazılarla doludur Efendisiz’in 16 sayfalık sayıları. Yıllarsonra dışarıdan bakıldığında, Efendisiz bir geçiş dönemi dergisi olarakgörünebilir. Dolayısıyla, seçkiye dahil ettiğimiz yazıları da benzer şekildeseçtik. Geçiş döneminin hesaplaşmalarını ya da öz eleştirilerini bugüne pekyansıtmamaya gayret ettik. Seçkinin, anarşistlere kadar, anarşizmin butopraklardaki tarihi üzerine incelemeler ve okumak yapmak isteyenlere deseslenmesini istedik ve makaleleri seçerken bu düsturumuzu aklımızda tuttuk. Buseçki, sadece anarşizmin bir ‘propagandası’ değil, aynı zamanda, diğerseçkilerimiz gibi, anarşizm kuramı ve tarihi araştırmacıları için, umuyoruz kidolaylı bir kaynak görevi görecektir.

EfendisizDergisi Seçkisi, yayınladığımız bir serinin ikinci kitabı. Propaganda Yayınlarıolarak, Türkiye’de Anarşist Düşünce Tarihi serisinde, bu toprakların ilkanarşist dergilerinden seçkiler yayınlamaya devam ediyoruz. Yayın programımızdaAteş Hırsızı, Amargi ve A-Politika dergileri seçkileri de bulunmaktadır.

Bu seçkiyi hazırlarken geniş bir ekip olarak çalıştık.Her şeyden ama her şeyden önce, emeklerini bizden esirgemeyen redaktörlerimizekocaman birer teşekkürü (ve soğuk bir birayı) borç biliriz.

iletisim@propagandayayinlari.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s