O’na sor

Yayınlandı: Ağustos 23, 2011 / Edebiyat, Elif Işık

Tüm coğrafyalarda geçerli tek dindir vicdan. İlahi birtakiptir senin içinde. “Vurayım kafasına sussun” yapamazsın, “parası neysevereyim gitsin”den de anlamaz. Asla adam kayırmaz. Başkaları senin için nederse desin, yalnız kaldığında sor bakalım, neysen onu söyler.

Sızısıyla meşhurdur. Kalpte hissedildiğinden, yeri hepkarıştırılır. Ama vicdan aslında beyindedir, yani bilinçle aynı yerde. Buyüzden kolaylıkla bilinç altına itilip ortadan kaldırılabilir, yada öylezannedilir. Çünkü bu sadece bahanelerle kendini kandırma oyununun başrolüdür.Kimisi sadece çok iyi oyuncudur, daha fazlası değil.

Varlığı-yokluğu tartışılmaz, herkeste vardır ama dünyaçıkarları karşısında dimdik duramazsa zamanla kaybedilir –ama en alakasız andabirkaç saniyeliğine de olsa dirilmeme garantisi yoktur-. İşte o vakit,insanlığının turnusol kağıdı oluverir. Ama kağıdın neyi belirlediği yine sanakalmıştır. Başkasına yapılırken sustukların, sana yapıldığında dile geliyorsa;bilinç altın ve bilincin “zemine göre” tek kale maç yapmayı öğrenmiş demektir.Bu yüzden, bencilliğin en samimi halidir vicdan.

Senin yaşadıklarını değiştirme gücü yoktur. Ama susupbiriyle baş başa bırakırsan onu, en güzel yemekleri bile zehir edebilir. Seninyapacağın ya da söyleyeceğin hiçbir şey onunkinden üstün olamaz. Çünkü o, herşeye tek şahittir. “Tabii vicdanı varsa” diyorsun değil mi? En kötü insan bile,yaptığı her şeye kendince de olsa bir bahane bulma sığıntısı içindeyse, cevabızaten sen biliyorsun.

Bir de, niye bilmiyorum ama, kimse buna küfür etmez.Aslında, bacak aralarından türetilen tüm o sözler vicdan kelimesiyle kullanılsabayağı sağlam küfür olurdu. Yapılmamış işte… Bir düşünmek lazım, namusunyanında neden bu kadar değersiz kaldı diye.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s