Wrecked : Ne Tuzağı, İşkence!…

Yayınlandı: Ağustos 21, 2011 / Adrien Brody, Christopher Dodd, Kritik, Michael Greenspan, Tuzak, Wrecked

Pianist ile oscar alarak yıldız oyuncu mertebesineyükselen Adrien Brody, ilginç rol seçimlerine son hızla devam ediyor. Sankieline hangi senaryo gelirse kabul ediyormuşçasına, her türe, her yönetmene vemaalesef her kötü senaryoya olur veriyor. Oyunculuk geçmişinin bağımsızfilmlerde bolca yer almasını içermesi sebebiyle küçük ölçekli filmlerdeoynamasını kabullenebiliriz ama, onun yer alması içi boş filmlerin dağıtımcıbulmasını ve vizyona girmesini sağlıyor ki katlanılmaz durumda o…Menajerimidir, ajansımıdır, kendisimidir bu durumdan sorumlu olan bilinmez amabirinin dur demesinin gerektiği de bir gerçek.

Brody’nin varlığı sayesinde dağıtımcı bulan ve vizyongören Wrecked, birde filmin gösterim adı sayesinde iyice dikkat çekiyor. Orijinalisminden farklı olarak bu filme Tuzak adı vermenin manasızlığı üzerineparagraflar dolusu yazılabilir. Filmin süprizini açık ettiğini söylemekleyetinelim biz.

Kısa filimcilikten gelme bir ikilinin ilk uzun metrajıkarşımızdaki. 1998’de başladığı kariyeri boyunca üç kısa metraj yöneten MichaelGreenspan ile son ikisinin senaristi Christopher Dodd’un üretimleri. İki kısafilmci kafa kafaya verip akıllarına gelen ilk öyküyü hadi hemen çekelimdemişlerde kolları sıvamışlar gibi. Pek akıllara zarar olan, hayli ham birsenaryo ile öykü tamam da sinema anlamında herhangi bir işçiliğinde olmamasıbelki daha da kötü.

Son olarak 127 hours’un kazandığı başarı vepopülaritenin etkisiyle izleyici bulmayı amaçlayan, doğada tek başına bir adamfilmi Wrecked. Üstelik o adam kendisini kaza yapmış bir halde, bir arabayasıkışmış durumda buluyor. Çıkamadığı arabanın arka koltuğunda da bir ölü…Hafıza kaybı da cabası… Kim olduğunu, nerede olduğunu bilmeyen bir adam ve kocaorman… Etkili bir açılış mı? Çok değil, ama merak ettirebilmekte. Arada görülenhayallerle desteklenme çabası dışında hiçbirşey olmaması ise facia. İzle izlesonu gelmez bir durum alıyor neredeyse film. Zaman akıyor ama öykü akmıyor,soruların cevaplarını bulması için verilen uğraş arasında şaşırtmaca da mevcut.


Sürpriz final adına şaşırtmacaya girişmek, seyirciyeönce farklı hikaye verelim, sonra tam hatırlasın da şaşırtalım çabası çoksaçma, saçma olduğu da kadar sıradan. Bu sıradanlıkla açıkça belli ki, sizdençalınan zaman…

Kısa film olsa 10 dakikada anlatılabilecek bir konununnasıl uzun metraja dönüştüğünü ve izleyene nasıl işkence ettiğini merak edenlervarsa izlemeli… Onun dışındakiler adını bile anmasınlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s