Hitchcock’un Kayıp Filmi Yeni Zelanda’da Bulundu

Yayınlandı: Ağustos 5, 2011 / Alfred Hitchcock, Haber, The White Shadow
Sinemanın en önemli efsanelerinden Alfred Hitchcock’un yönetmen yardımcısı, senarist, dekoratör ve kurgucu olarak görev yaptığı İngiliz Graham Cutts’ın yönettiği 1923 tarihli “The White Shadow” isimli sessiz film, Yeni Zeland’da bir koleksiyonerin arşivinde gün yüzüne çıktı.

Hitchcock’un sinemaya ilk adımı olarak kabul edilen film, ikiz kız kardeşlerin öyküsünü anlatıyor ve başrolde Betty Compson yer alıyor.

Ustanın 24 yaşındayken çektiği filmin bulunmasıyla sinema camiası da birbirinin peşi sıra gelen görüşlerle yankılandı. Yeni Zelanda Film Arşivinde bulunan filmin 3 bobininin, 1993’te arşive teslim edildiği anlaşıldı.

Amerikan Film Eleştirmenleri Derneği başkanı David Sterritt, “hafızalarımızdaki en önemli gelişmelerden biri” olduğunu söylediği keşfi Hitchcock’un ilk görsel fikirlerinin gelişimini irdelemek adına çok önemli olduğunu kaydetti. Film arşivcileri tarafından vahşi atmosferde melodram olarak yorumlanan 3 bobinin, parlak ve kaliteli baskılara sahip olduğunun da altı çizildi. Kuşkusuz usta hakkında yapılan araştırmalara yeni boyut kazandıracak keşif zaman geçmeden koruma altına alındı.

Keşfedilen 3 bobinin tek kopya olduğunu düşünülürken, kalan 3 bobinin nerede olduğuna dair merakta artmış durumda. Hitchcock’un ilk filmi olarak kabul edilen ve tamamlanmamış 1922 tarihli No. 13 ise halen kayıp…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s