Tanrılar ve İnsanlar / Des Hommes et Des Dieux / Of Gods and Men

Yayınlandı: Temmuz 1, 2011 / Des Hommes et Des Dieux, Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Of Gods and Men, Olivier Rabourdin, Philippe Laudenbach, Tanrılar ve İnsanlar, Vizyondakiler, Xavier Beauvois
Yönetmen: Xavier Beauvois
Senaryo: Etienne Comar
Görüntü Yönetmeni: Caroline Champetier
Oyuncular: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Philippe Laudenbach
Süre: 120 dk.
Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ve 3 dalda César Ödülü kazanan filmin yönetmeni, daha önce Cannes’dan Jüri Ödülü (“Don’t Forget You’re Going to Die” filmi ile) ile dönen Xavier Beauvois. Cezayir İç Savaşı sırasında gerçekleşen ve Tibhirine Trajedisi olarak bilinen gerçek olaylardan esinlenilen film, tarihi verileri birebir sunmak yerine Müslüman ve Hristiyan kardeşliğinin yaşandığı o çevrede olayların ardında yatan hissiyatı ve cemaat içerisinde nelerin tehlikeye atıldığını irdeliyor.

Mağrip’te 1990’larda, dağların tepesinde bir manastır… Sekiz Fransız Hristiyan keşiş, Müslüman köylülerle yan yana huzur içinde yaşamlarını sürdürüp giderlerken yaşadıkları ülke birden karışır. Yabancı işçiler kökten dinciler tarafından katledilmiş, şiddet olayları bölgeye hâkim olmuştur. Yaklaşmakta olan tehlikeye rağmen keşişler, bedeli ne olursa olsun yerlerinden kıpırdamamaya kararlıdırlar. Ordu onlara koruma teklif eder, ama keşişler bunu da reddeder. Bir süre sonra, kaçınılmaz olan başlarına gelir ve militanlar manastırı basar. Keşişler pes etmese de artık aralarında anlaşmazlıklar vardır. Bazıları kalmaya kararlıdır, bazıları gitmek ister. Film, Cezayir, Tibhirine’de 1993-1996 aralasında keşişlerin esaret döneminden esinlenilmiştir. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s