Walt Disney Animation Studios, “Winnie the Pooh” ile Yüz Dönüm Ormanı’na dönüyor. Orijinal kısa filmlerin belirli bir zamana ait olmayan çekiciliğini, ince espri ve mizahını karakterize eden bu yeni film izleyicileri, düşünceli “aklı kıt ayı”nın yanı sıra, arkadaşları Tigger, Tavşan, Piglet, Baykuş, Kanga, Roo ve son olarak da en az onlar kadar önemli olan, kuyruğunu kaybetmiş Eeyore ile bir araya getiriyor.

“Tüm hikâye bir gün içinde gerçekleşiyor” diyor yönetmen Don Hall: “Yüz Dönüm Ormanı’nda işler her zamanki gibi. Pooh, çok aç bir şekilde uyanıyor ve balsız kaldığını fark ediyor. Bu yüzden de sonunda raydan çıkan bir yolculuğa başlıyor. Eeyore’ye yeni bir kuyruk bulma mücadelesi, bu yolculuğun ilk etabını oluşturuyor”.

Pooh daha sonra Christopher Robin’den gelen bir not buluyor ve notta “Dışarıda. Meşgul. Yakında döncem” yazıyor. Ama sonrasında Baykuş notu yanlış yorumlayarak, çocuğun “Döncem” adındaki bir yaratık tarafından ele geçirildiğini duyuruyor. Çok geçmeden tüm çete Christopher Robin’i hayâli suçlunun elinden kurtarmak için vahşi bir arayışa giriyor. Durum, sadece biraz bal bulmayı umut eden bir ayı için yoğun bir güne dönüşüyor.

“Bizim istediğimiz şey, nesilleri aşacak, çocukların ilgisini çekecek, onların genç yaştaki erkek ve kız kardeşlerini eğlendirecek, anne-babaları kahkahalarla güldürecek bir film yapmaktı” diyor Uygulayıcı Yapımcı John Lasseter. “A. A. Milne’in karakterlerinin kişilikleri, sadeliklerinin yanında öylesine keskin resmedilmiş ve öylesine mükemmel ki, ilk hikâye çizimlerimizi yapmadan önce bile onları inanılmaz derece eğlenceli bulduk. Çoğumuz bu karakterlerle birlikte büyüdük. Onlar, küçüklerimize tanıtmak ve hayatımızda sevdiğimiz tüm insanlarla birlikte yeniden keşfetmek istediğimiz türden karakterler”.

Winnie the Pooh, sadece anne-babaların çocuklarıyla paylaşmayı sevdiği karakterleri ortaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda da değerleri ve basit yaşama sevinçlerini de karakterize ediyor. Nesiller arasındaki bu paylaşım, Walt Disney’in şu felsefesinin yansıtıcısı niteliğinde:
“Ben aslında çocuklar için film yapmıyorum” diyor Disney.
“Ben onları, ister altımızda olalım ister altmışımızda, hepimizin içindeki çocuk için yapıyorum. Çocuk ‘masumiyeti’ne çağrı yapıyorum. En kötü olanımızın bile içinde masumiyet vardır ama daha derinlere gömülü olabilir. İşimde bu masumiyete ulaşmaya ve ona seslenmeye çalışıyorum. Ona eğlenceyi ve yaşam sevincini göstermek; kahkahanın sağlıklı olduğunu göstermek; insan türünün, iyi ki zaman zaman gülünç olabilen insan türünün hala yıldızlara uzandığını göstermek istiyorum”.

Komedyen John Cleese (“Shrek Forever After/Şrek: Sonsuza Dek Mutlu”, “A Fish Called Wanda/Wanda Adında Bir Balık”) “Winnie the Pooh” için anlatıcı görevini üstleniyor.  Seslendirme kadrosu, daha önce seslendirdikleri sevilen karakterleri tekrar karakterize ediyor: Jim Cummings (“Gnomeo & Juliet”, “The Princess and the Frog/Prenses ve Kurbağa”, “Shrek/Şrek”) Winnie the Pooh ve Tigger’ı seslendirirken, yedi yıl boyunca Piglet’i seslendiren Travis Oates ise Pooh’un ürkek küçük arkadaşını seslendirmek üzere geri dönüyor. Pooh’a yeni katılan Bud Luckey (“Toy Story 3/Oyuncak Hikayesi 3”) Eeyore’yi, Craig Ferguson (“The Late Late Show with Craig Ferguson”) Baykuş’u ve Tom Kenny (“SpongeBob SquarePants”) Tavşan’ı seslendirerek, seslendirme kadrosunda yer alıyor. Aynı zamanda filmin orijinal şarkılarının da ortak yazarlığını yapan Kristen Anderson-Lopez (Televizyon yapımı “The Wonder Pets”, Broadway dışı yapım “In Transit”) Kanga’yı; Yönetmen Don Hall’un yedi yaşındaki oğlu Wyatt Hall, Roo’yu ve Jack Boulter, Christopher Robin’i seslendiriyor. 

Filmin yönetmenliğini Stephen Anderson (yönetmen, “Meet the Robinsons/Robinson Ailesi”) ve Don Hall (hikâye baş yazarı, “The Princess and the Frog/Prenses ve Kurbağa”); yapımcılığını Peter Del Vecho (“The Princess and the Frog/Prenses ve Kurbağa”) üstleniyor. “Winnie the Pooh”un uygulayıcı yapımcılığını ise John Lasseter yapıyor. Filmin orijinal şarkılarını Robert Lopez (Broadway yapımı “Avenue Q”) ve karısı Anderson-Lopez (“In Transit”); orijinal müziklerini ise Henry Jackman (“Kick-Ass”, “Monsters vs. Aliens/Canavarlar Yaratıklara Karşı”) yapıyor. Aktris/müzisyen/şarkıcı/şarkı yazarı Zooey Deschanel (bağımsız folk grubu She & Him) sevilen “Winnie the Pooh” tema şarkısının özel bir yorumunu seslendirmenin yanı sıra, içlerinde kendi yazdığı final şarkısı “So Long”un da bulunduğu şarkıları seslendiriyor.

“Bu filmin bakışı doğrudan Milne’in hikâye kitaplarından geliyor” diyor Lasseter. “Bu, klasik suluboya hissine ve birçok filmde ortadan kaldırılan elle çizim görüntüsünde bir imzaya sahip. Bu karakterler tam anlamıyla sayfalardan fırlamış gibi, zaman zaman da birkaç kelimeyi ve harfi yanlarında getiriyorlar. Bu, klasik Pooh’nun en iyi hâli”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s