Pembe Panter Artık Öksüz

Yayınlandı: Aralık 17, 2010 / Blake Edwards, Pembe Panter, Peter Sellers, Pink Panther, Roberto Benigni, The Party, Victor Victoria

Sinema tarihine ölümsüz bir seri başta olmak üzere, unutulmaz birçok klasiği kazandıran Blake Edwards, 88 yaşında yaşamını yitirdi.
26 Temmuz 1922 Tulsa, Oklahama doğumlu yönetmen, 1948’de senaristlikle atıldığı sinema kariyeri boyunca Pembe Panter serisi dışında 10 ve Tiffany’de Kahvaltı filmleriyle de ölümsüz yönetmenler arasına girmişti. 
Sinema tarihinin en iyi yönetmen-oyuncu işbirliğine imza attıkları Peter Sellers’la birlikte Pembe Panter serisine imza atan yönetmen, seri haricinde yine Sellers’la her izlendiğinde gülme krizine sokan The Party’e de imza atmıştı. Julie Andrews’in yıldızlaştığı oscarlı Victor Victoria da dahil kariyeri boyunca ödüllere boğulan yönetmen son olarak 2004’de Akademinin Yaşam Boyu Başarı Ödülüyle onurlandırılmıştı.
Geçirdiği zatürre hastalığı sonrasında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman Edwards, son olarak 1993’de, Roberto Benigni’nin başrol oynadığı Pembe Panter’in Oğlu filmini yönetmişti…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s