Atıf Yılmaz Doğduğu Kent Mersin’de Anılıyor

Yayınlandı: Mayıs 27, 2010 / Atıf Yılmaz, Deniz Türkali, Etkinlik, Eylem Yıldız, Fatih Özgüven, Haber, Kadir İnanır, Lale Mansur, Selvi Boylum Al Yazmalım, Türkan Şoray
Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın 32 yıl önce çevirdiği ve restore edilerek yeniden beyaz perdeye kazandırılan efsane filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım”, yönetmenin ölmünün 4. yılında, doğum yeri Mersin’de gösterilecek. Türk sineması tarihinde 119 filme imza atan, 51 filmin senaryosunu yazan ve 27 filmin yapımcılığını üstlenen Atıf Yılmaz, ölümünün 4. yılında doğduğu topraklarda, Mersin’de anılıyor. Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği anma etkinliklerine bu yıl usta yönetmenin pek çok filminde rol alan ünlü oyuncu Lale Mansur ile Eylem Yıldız, Yılmaz’ın oyuncuları arasında yer alan eşi Deniz Türkali ve sinema eleştirmeni Fatih Özgüven de katılacak. Yönetmen için düzenlenen bu yılki anma etkinliklerinde, 32 yıl sonra restore edilerek yeniden izleyicisine sunulan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin gösterimi gerçekleştirilecek.
“Selvi Boylum Al Yazmalım”, 29 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda izleyicisi ile buluşacak. İlk kez 1978 yılı sonunda vizyona çıkan Türk sinemasının iki ünlü ismi Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştığı “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın Mersin’deki ilk gösteriminden önce Lale Mansur, Eylem Yıldız, Deniz Türkali ve Fatih Özgüven filmin Türk sinema tarihindeki yeri üzerine bir sohbet gerçekleştirecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s