Vertige / High Lane / Gerilim Hattı

Yayınlandı: Şubat 6, 2010 / Abel Ferry, Gerilim Hattı, High Lane, Kritik, Sinema, Vertige
Tanınmamış Kadrodan Tanıdık Gerilim…
2009’da gösterime giren korku filmlerinin arasından afişiyle sıyrılan, yüksekliğin verdiği gerilimi yaşatması ihtimaliyle seçilen “Vertige”, Fransa’dan geliyor karşımıza.
Üç kısa filmden sonra, ilk uzun metrajında kamera arkasında Abel Ferry otururken, oyuncu kadrosu da buna paralel olarak bilmediğimiz isimlerden oluşmakta. Lakin künye ne kadar tanınmadıksa, konu o kadar tanıdık.
Bir grup dağcı arkadaşın, eğlenceli olacağını düşündüğü tırmanışa niyetlenmesiyle açılan film, ilk andan tırmanış rotasının kapalı olmasıyla gerilimin başlayacağını müjdeliyor tüm iyi niyetiyle. Sonrasın da klişelerin rotası elbette. Önce bir kadın ve biri eski, biri yeni iki sevgili klişesi, sonra gişe filmlerinden alışık olduğumuz ip köprünün kopmak üzere oluşu klişesi. Elbette beklendiği gibi içlerinden birinin deneyimsizliğine eklenen yükseklik korkusu… Tüm bu klişelerle kolayca kurulan bağ, bu duruma kafayı takmayan izleyici için sorunda teşkil etmiyor bir yandan. Kolay izlenirliği, sıkıcı olmaması ve temposu ile bu durumu bir nebze olsun aşıyor “Gerilim Hattı”…
Gelgelelim, gerilim bununla kalmayıp, ikinci bir konu açıldığında başlayan yeni gerilim daha bildik bir konuya açılıyor ki durum fena… Süprizi açık etmeme adına değinmeden geçeceğim ikinci yarıda girişilen yeni gerilim unsuru, artık işlenmedik bir tarafı kalmayan yere ayak basıyor. Tipik kedi fare oyununa dönüşmesinin verdiği gerilimin filmi yine de baltalamaması ise her şeye rağmen filmin tutar tek yanı denebilir.
Son dönemde işkence ve bolca kanlı filmleriyle gündeme gelen Fransız korkularının yanına yaklaşamayan “Vertige” tipik bir izlenesiz de olur izlemeseniz de örneklerinden biri olarak gelip geçiyor o kadar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s