To be continued… # 11 : Nurse Jackie

Yayınlandı: Ocak 7, 2010 / Dizi, Edie Falco, Kritik, Nurse Jackie, Sopranos
Uyarıcılarla zinde kalan bir Azize
Lost, Dexter başta olmak üzere büyük dizilerin yeni sezonlarını bekleme aşamasında yapılan tek şey ara dizileri takip etmektir, ana yemek öncesi gelen ara sıcakları tatmak gibi. Büyük isimlerin dahil olmadığı projelerde bu dönemde izleyiciye sunulur ve tutarsa devamı gelir. Daha önce de belirttiğimiz bu durumun bolca sanıcısı da mevcuttur. Dizinin ömrünün garantisi yoktur. En az sürede ve bölümde kendini sevdirmek ve izleyiciye aşina olmak zorunda kalan yapımlar özellikle yaz döneminde her bölümde zorlu bir sınavdan geçer. Bu durumu neredeyse hiç yaşamayan ve daha ilk bölümden geleceğini garanti altına alan tek bir örnek mevcut şu sıralar… Nurse Jackie!
Malumunuz Amerikan izleyicisi Hastane dizileri zaten sever, en uzun soluklu dizilerden biri olan “ER” başta olmak üzere birçok hastane dizisine yeni bir halka ekleniyor. Üstelik bu kez merkezde doktor değil bir hemşire mevcut. Diğer ağırlık karakterlerinde daha çok personel olması, iki doktor dışında pek de ortalıkta doktorun görünmediği bir hemşire dizisi Nurse Jackie, adından da anlaşılacağı gibi. Doktorların ağır çalışma şartları altında hem hayat kurtarmalarını hem de sosyal ilişkilerini mercek altına alan onca diziden sonra, genelde uyarıcı haplarla zinde kalmaya çalışan, sırlarla dolu yarı düzenbaz bir kadının merkezinde öyküsünü anlatan bir dizi… Üstelik tüm bunları yarım saatlik kısa bir süre içinde yapıyor. Dram dizilerinin alıştığımız 45 dakikalık süresi yerine daha çok sitcom süresi olan yarım saate traji komik olaylar zinciriyle öyküsünü anlatan dizi siz bu satırları okuduğunuz sırada sezon finalini de görmüş olan ender yapımlardan.
Dizinin yaratıcısı olan ekibin elbette daha önce imza attığı işler var ama onlarda yazarlık kadrosunda pişmişler demek daha doğru. Liz Brixius, Evan Dunsky ve Linda Wallem’in yarattığı Azizler hastanesi koridorlarında çok fazla yıldız da dolaşmıyor. Mütevazi bir kadro ile samimi ve sıcak bir ortam yakalanmış oluyor. “Oz” ile radarlarımıza giren 6 sezon boyunca Soprano ailesinin Carmelo’su olarak izlediğimiz Edie Falco dizinin yıldızı… Mafya patroniçeliğinden hemşireliğe geçiş ise muhteşem. Fizik olarak değişmenin de verdiği avantajla yepyeni bir imajla izleyicinin karşısına çıkan Falco diziyi tek başına sırtlayıp götürüyor. Uzun soluklu olacağı belli olan dizinin ilerleyen dönemde ödüllenmesi muhtemel oyuncusu konumu da pek uzak değil. Ona eşlik eden kadro ise karakter oyuncularından oluşmuş durumda. Hiçbiri yıldız olmasa da tanınmış simalar olması bakımından başarılı bir casta imza atıldığı da onaylanmış oluyor.
Gelelim dizinin konusuna… Hemşiremiz Jackie, hastanenin bütün yükünü çeken ve bu yükle boğuşurken ağrı kesicilerle ayakta durmaya çalışan birçok kusuru ve sırrı olan bir karakter. Bar işleten bir kocası ve iki kızı ile yaşadığı evlilik hayatının bir tarafını oluştururken, hastanenin eczacısı ile yaşadığı ilişki rahat ilaç alabilme avantajı diğer kısmını oluşturuyor. Hastaneye girerken çıkardığı yüzüğü ile iki farklı dünya yaşıyor. Henüz ilk bölümde yanına verilen aklı evvel yeni hemşire Zoey pembe pijama takımı ile etrafta dolaşıp saflığıyla komik anlar yaratırken, eşcinsel Mo-mo ise Jackie’nin sırdaşı görevini üstleniyor. Dizinin iki doktorundan vurdumduymaz burjuva Elanor da Jackie’nin yemek molası arkadaşlarından. Özellikle Doktor hemşire tezatlığını göstermek açısından yaratılmış bir karakter… Diğer doktor ise sorunlar yaratan bir genç Coop… Jackie’nin evliliğinin merkezinde ise henüz ilkokul sıralarında depresyon yaşayan, panik ataklar geçiren kızı yatıyor. İki ayrı yaşam, sırlar yalanlar ve düzenbazlıklar üzerine bir de hastaları iyileştirme stresi eklenince Jackie çareyi ağrı kesicilerle zinde kalmakta buluyor. Hastanede ölen hastalardan gözüne kestirdiklerini organ bağışçısı yapan, fakir insanlara ilaçlarını vererek yardım eden hastaneyi idare eden Jackie Zoey’e durumu şu sözlerle ifade ediyor aslında. “Doktorlar tedavi etmez. Onlar sadece teşhisi koyar, tedaviyi biz yaparız” Zoey ise Jackie’ye karşı tüm saflığıyla “sen Azize’sin” diyor. Tüm kusurlarına rağmen çaktırmasan da öylesin der gibi…
Pilot bölümü 1.35 milyon izleyici tarafından izlenerek rekor kıran ve bu sayede henüz ikinci bölümü sonrasında ikinci sezonu garantileyen Nurse Jackie, kamera arkasında da önemli bir destek görüyor. Özellikle önemli dizilerle adını duyurmuş yönetmenlerin yanı sıra ünlü aktör Steve Buscemi de kamera arkasına geçenlerden.
Showtime adlı kanalında Haziran’da yayınlanan pilot bölümüyle kanal tarihinin en çok izlenen pilot bölümü rekorunu kıran “Nurse Jackie” uzun soluklu hastane dramalarına eklenen son örnek olacağa benziyor…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s