Ölüdeniz dergisi… 1997-2000

Yayınlandı: Mart 19, 2008 / Ölüdeniz Dergisi, Dergi, Edebiyat

1995 sonları… İnternetin olmadığı dönemler… Rock müzik henüz alt kültür iken, dergilerde rock müzik konu edilmezken tüm iletişimi sağlayan bağımsız yayın organları vardı. Kimi zaman kes yapıştır harflerle, kimi zaman da pcde hazırlanan dizgisi ile bir örnek basılıp, fotokopi ile çoğaltılan dergilerdi bunlar. “Fanzine” adı verilen bu dergiler Laneth’in başını çektiği geniş bir dünya yarattı.
Bende boş durmadım tabi. Çanakkale’den Semih Şimşek’le birlikte “Rock Fan Zine” adıyla Ocak 1996’ta bizde varız demiştik. Bu periyodu belirsiz derginin ilk sayısında baskı öncesi kalan son sayfaya “Duygunun Kapıları” başlığı ile bir öykü yazıp dergiyi tamamlamıştım. Geçen zaman içinde bu dolması gereken sayfa kendi başlığını araladı. 2. Sayıda 2,5, Üçüncü sayıda 4 sayfaya çıktı. Sonra baktık kabuğuna sığmıyor, dördüncü sayının arka kapağındaki ilanla yeni derginin temellerini attık.
Ağustos 1997’de “Ölüdeniz” dergisi 32 sayfalık A5 boyutu ile Türkiye’ye dağıtıldı. Tabii tek dağıtım yolu vardı. PTT havalesi yada mektupla yollanan para sonrası adrese teslim. Sadece iki kişiydik işin mutfağında. Sevgili dostum Rahşan Duman ve ben mektupla ulaştırılan yazıları değerlendirip karar veriyorduk. Sonra emektar macintosh’da dizgi ve fotokopi.
“Üç ayda bir yayınlanan Sevgi ve dostluk” dergisi sloganı ile 97’de başlayan dergi Kasım 2000’de 12.sayısıyla veda etti. Geçen zamanda kemikleşen bir okuyucu kitlesi yarattı. Varolan Fanzinlerden farklı olarak, kendi kimliğini daha sağlam oluşturan, dergi olmaya çalışan bir fanzin oldu.
Birebir mektuplaşmalardan görünen çok daha farklıydı. Dergiyi biz çıkarmıyorduk. Okurlar bizden daha çok sahipleniyorlardı. Yoğun ÖSS trafiğinde ailesinden gizli elinde fenerle yorgan altında okuyanlar, eline geçmez şüphesi ile iki farklı adrese dergi isteyenler, biraz gecikince telefon açıp soranlar…
1997-2000 arasında çıkan 12 sayı boyunca yaptığımız yolculuk yeniden bu sayfalarla okurla buluşacak… Pdf formatı yerine dokunayım, fotokopiden okuyayım diyenler iletişime geçebilirler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s